A gazdasági válság a szocik kezére játszhatna, de sok-sok, a kormányt (is) hibáztató család elszegényedése nyomán sem erősödött érdemben a baloldali ellenzék vezető pártja.
„Nálunk a baloldal még mindig posztkommunista múlttal terhelt, a gyurcsányi évek pedig különösen próbára tették a szocialistákat. Persze Gyurcsány Ferencék végül kénytelenek voltak elhagyni az MSZP-t, hogy aztán létrehozzák a Demokratikus Koalíciót, amelynek az a bája, hogy egy párton belül elegyíteni akarja a szociáldemokráciát, a liberalizmust és a mérsékelt konzervativizmust. Ez a célkitűzés már önmagában is a lehetetlennel határos, az pedig tény, hogy Gyurcsány – hogy most más bűnét, mi több, hibáját ne említsük – utólag sem tűnik kormányzóképes politikusnak. Elég, ha csak arra utalunk, hogy a balos véleményformálók, közéleti versenyzők nagyobb része azt gondolja, Bajnai Gordon kezében jobban állt a kormánykerék.
Ám utóbbi a politikai szerepvállalását még lebegteti, s a Fidesz–KDNP-től balra még mindig az MSZP a legerősebb. Igaz, míg az Ipsos friss felmérése szerint a szocik izmosodnak, addig a Nézőpont azt láttatja, hogy satnyulnak Mesterházy Attiláék. Mindenesetre az öt nagy közvélemény-kutató intézet legutóbbi eredményeiből azért összességében levonható a következtetés, hogy a szocialisták jelentősen nem erősödtek 2010 óta. Ami annak fényében különösen érdekes, hogy a Fidesz egyáltalán nem kevés támogatóját vesztette el, igaz, még így is meggyőzően vezet a népszerűségi listákon. A gazdasági válság szintén a szocik kezére játszhatna, de sok-sok, a kormányt (is) hibáztató család elszegényedése nyomán sem erősödött érdemben a baloldali ellenzék vezető pártja. Habár Botka László szegedi MSZP-s polgármester úgy véli, az Orbán-kormány minden jelentős intézkedése egyértelműen egyfajta jövedelemátcsoportosítás, mégpedig a társadalom többségét jelentő átlag alatti jövedelműektől a magasabb keresetű emberek számára, ennél pedig nem kell több ahhoz, hogy egy baloldali, igazságosabb politikát meg tudjanak fogalmazni a szocialisták.”